Ana sayfa Doğal Taşlar Zümrüt Taşı Nedir? Zümrüt Taşının Faydaları Nelerdir?

Zümrüt Taşı Nedir? Zümrüt Taşının Faydaları Nelerdir?

1368
1
PAYLAŞ
zümrüt taşı, zümrüt, emerald, emerald stone

Dünyadaki en değerli dört doğal taştan biri olan zümrüt taşı, aynı zamanda efsane taşı ve aşk taşı olarak da bilinmektedir. Zümrüt taşının bilinen en eski tarihi ise M.Ö. 1650 yıllarına ve Mısır zümrüt madenlerine kadar dayanmaktadır. Eski çağlardaki bir inanışa göre ise yeşil renk olmasından dolayı, zümrüt taşının yağmur yağdırdığı kabul edilmekte idi.

Zümrüt Taşının Özellikleri Nelerdir?

Zümrüt taşı beril madeninin bir türüdür. Göz alıcı bir rengi olmasına karşın, ışığı fazla kıramadığından ve yaymadığından diğer değerli taşlar kadar parlak değildir.

Yeşil ve şeffaf halde bulunan zümrüt taşı genellikle başka madenlerle birlikte çıkarılır ve çok nadir olarak saf halde bulunmaktadır.

Çok sert ve cam kadar şeffaf olan zümrüt taşının, kırık ve çatlak olmadan nadir olarak bulunmasından dolayı değeri de çok fazladır. Zümrüt taşının sertliği 7,5 ile 8 arasındadır ve yeşil, nil yeşili, koyu yeşil, çimen yeşili, saydam ve yarı saydam renklerde bulunmaktadır.

Çoğunlukla Kolombiya’da bulunan bu değerli doğal taş, Zambiya, Avustralya, Pakistan, Brezilya ve Hindistan ile Rusya‘da da çıkarılmaktadır. Dünyada en değerli olarak kabul edilen zümrüt taşı ise Zambiya’da çıkarılmaktadır.

Zümrüt Taşı ve Astroloji İlişkisi Nedir?

Zümrüt taşı, boğa burcunun en değerli taşı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca yengeç, terazi, yay, oğlak ve aslan burcunun enerji taşı ve balık burcunun ise ritim taşı olarak bilinmektedir.

Burçlarda taşıdığı anlam olarak zümrüt taşı, bereketin ve servetin sembolü ve getiricisi olarak kabul görmektedir. Zümrüt taşının zihni açtığı, daha kolay kavrama sağlattığı ve geleceği görebilme yeteneği verdiğine inanılmaktadır.

Gerçek Zümrüt Taşı Nasıl Anlaşılır?

Zümrüt taşı çok değerli bir taş olduğundan piyasada oldukça fazla sahtesi de bulunmaktadır. Gerçek zümrüt taşını almanın en kolay ve güvenilir yolu ise tanınmış firmalardan ve sertifikalı olarak almaktır.

Zümrüt taşının üzerinde çatlak ve kırıkların bulunması taşın değerini oldukça azaltmakta ve hatta çok değersiz hale bile getirmektedir.

Bazen bu çatlaklar yağla kapatılarak gizlenmektedir, bu yüzden zümrüt alınırken çok iyi incelenmesi gerekmektedir. bazı değersiz taşlar ise zümrüt görünümüne sokmak için yeşile boyanmaktadır, bu taşların içi ve dışı ayrı renklerde olacağı için incelenirken fark edilebilmektedir.

Zümrüt taşının içi ve dışı tek renk olması gerektiğinden, alınan taş hafifçe ısıtıldığında boyanmış sahte taşın rengi akmaya başlayacağından, kolayca sahte olduğu anlaşılabilmektedir.

Zümrüt Taşının Kullanıldığı Yerler Nelerdir?

Zümrüt taşının çok eski çağlara dayanan değişik ve çeşitli kullanım yerleri bulunmaktadır. Zümrüt taşı özellikle krallar ve imparatorluklar dönemlerinde, kral ve imparator ile ailesinde süsleme ile güç ve zenginlik göstergesi olarak kullanılmıştır.

Taçlar, kılıçlar ve ziynet eşyalarının süslemesinde yoğun olarak zümrüt taşı kullanılırken, yemek ve içecek ile ev eşyalarının süslemesinde de bu taş sıklıkla kullanılmıştır.

Bu dönemlerde ülkeler birbirlerine verdikleri önemi de hediye ettikleri zümrüt taşlı mücevherlerle göstermekteydiler. Günümüzde de bu gelenek bozulmamış ve mücevher sektöründe zümrüt taşı ayrıcalıklı kişiler için kullanılmaktadır.

Özellikle küpe ve kolyelerde kullanılan bu değerli taşın büyüklüğü değerini de o oranda arttırmaktadır.

Zümrüt Taşının Faydaları Nelerdir?

Zümrüt taşının yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda başta uykusuzluk sorunu olmak üzere birçok faydası tespit edilmiştir.

Bunlar; karaciğerin işlevlerini düzenlemesi, ruhsal gerginliklerin ve problemlerin çözümünü hızlandırması, böbrek, ciğer ve kalbe olumlu etkilerinin olması, bağışıklık sistemine güçlendirici etkisi, sinir sistemini güçlendirmesi, hafızanın güçlenmesini sağlaması, insan ilişkilerini geliştirmesi ve sevgi gibi duyguları geliştirici etkisi olarak sıralanmaktadır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here