Ana sayfa Doğal Taşlar Zebercet Taşı Nedir? Zebercet Taşının Faydaları Nelerdir?

Zebercet Taşı Nedir? Zebercet Taşının Faydaları Nelerdir?

248
0
PAYLAŞ
zebercet taşı, zebercet, zebercet stone

Zeytin taşı, krizolit ve zeytuni olarak da adlandırılan Zebercet taşı, tarihin en eski dönemlerinden beri şifalı olarak görülen, vücuttaki birçok probleme iyi geldiğine inanılan bir taştır. Mars gezegeninde de varlığı tespit edilen Zebercet taşının erimiş meteorit olduğuna da inanılır.

Zebercet Taşı Nedir?

Zebercet taşı, silis yönünden fakir olan düniz, peridotit, gabro, troktolit ve bazalt gibi temel magmatik kayaların bileşenlerinden oluşmuştur. Magamatik kayalarda tanesel parçacıklar olarak bulunur.

Zebercet taşı, zümrüt familyasının bir üyesidir. Rengi yeşilin farklı tonlarında ya da tamamen yeşil olabilir. Olivin ya da peridot taşı olarak da tabir edilen zebercet taşının sertliği 6,5 – 7 arşın olarak kabul edilir ve yapısında çok sayıda nikel ve demir gibi mineraller bulunur. Zebercet taşı yeşilin farklı tonlarında olduğu için, farklı medeniyetlerde farklı isimlerle anılmıştır.

Detayları ve Tarihçesi

Özellikle Mısır’da kıymetli eşya ve mücevher yapımında kullanılan zebercet taşı, ilk defa Kızıldeniz’de bulunan Zebercet Adası’nda çıkarıldığından “zebercet” olarak adlandırılmıştır. Zebercet taşının kristalleri üç farklı prizmanın birleşiminden meydana gelmiştir.

Bazı araştırmalara göre zebercetin, Mars gezegeninde de var olan bir madde olduğu tespit edilmiştir. Özellikle moldavit taşı ile olan benzerliği ile dikkat çeken zebercet taşı, dostluk, başarı, şefkat, zenginlik ve sağlık açısından bir sembol olarak görülür.

Zebercet taşının kökeni Arapça’dır. Arapçada bu isimle anılsa da, birçok ülkede peridot olarak bilinir ve Yunanca “zenginlik veren” anlamına gelir. Bazı yörelerde yılan taşı olarak da bilinir.

Hz. Muhammed‘in hadisi şeriflerinde cennette bulunan evlerin birçoğunun bu taştan yapıldığı belirtilmiştir. 4000 yıl önce çıkarılmaya başlanan zebercet taşı, enerjisi en yüksek taşlardan biridir. 1800’lü yıllarda Avrupa’da zenginliğin bir göstergesi olarak kullanılan zebercet taşı, insana yüzlerce farklı fayda sağlar.

Zebercet Taşının Faydaları

Şans taşı olarak da kabul edilen zebercet taşı, enerjisi en güçlü kristaller arasında bulunuyor. Metafiziksel ve psikolojik birçok faydası bulunan zebercet taşı, zihinsel ve bedensel dengeyi sağlayarak pozitif düşüncenin oluşması üzerinde çok etkilidir.

Çevresel ilişkileri güçlendirmesi, kişinin sosyalleşmesini sağlaması, bedenin sağlıklı olmasını sağlayarak yaşlanmayı yavaşlatması, kullanan kişiye sevinç ve neşe vermesi, yaşam enerjisini yükseltmesi, sindirim sorunlarını ortadan kaldırması, depresyonu gidermesi ve kaygıyı azaltarak kişinin daha mutlu olmasını sağlaması, zebercet taşının bazı faydaları arasında gösterilebilir.

Bunların dışında zebercet taşı; Öfkeyi giderir. Sıkıntı ve stresi azaltır. Korku hissini giderir. Kişiyi iyimser kılarak en küçük şeylerden bile mutlu olmayı sağlar. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Zebercet Taşı Nasıl Temizlenir?

Değerli taşlarının tamamında olduğu gibi zebercet taşının da arındırılması ve etkisinin daha fazla artması için temizlenmesi gerekiyor. Zebercet taşının kendisini ya da zebercet taşından yapılmış aksesuarları temizlemek için doğrudan akan suyun altında en az 5 dakika yıkamak veya sirkeli tuzlu suda en az 10 dakika bekletmek gerekiyor.

Arındırma işleminde ise taşın en az 1 gün süreyle toprak altında ya da güneşte bekletilmesi gerekiyor.

Zebercet Taşı Nerelerden Çıkarılır?

Dünyanın çok sayıda ülkesinde çıkarılabilen zebercet taşı, Türkiye, Kanada, Rusya, Mısır, ABD, İspanya, Fransa, Burma, Slovakya, Cezayir ve Fransa ülkelerinde çıkarılır.

Dünyanın en pahalı zebercet taşları Burma’dan çıkarılır. Bu taşlar parlak, yeşil ve ipeksi bir ışıltıya sahiptirler. Keşmir yakınlarında keşfedilen yeni zebercet taşları, büyük boyutlarda ve daha parlak renklerdedir.

Böyle olması, zebercet taşının yeniden gündeme gelmesini ve en fazla aranan doğal taşlardan biri haline gelmesini sağlamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here