Ana sayfa Doğal Taşlar Topaz Taşı Nedir? Topaz Taşının Faydaları Nelerdir?

Topaz Taşı Nedir? Topaz Taşının Faydaları Nelerdir?

347
0
PAYLAŞ
topaz taşı

Doğal taşların birçok rahatsızlığa ve soruna iyi geldiği çok eski yıllardan beri kabul edilmektedir. En çok Brezilyada bulunan topaz taşı da özellikle eski çağlarda, veba hastalığından koruduğu ve iyileştirdiği kabul edildiğinden yoğun olarak kullanılmıştır.

Topaz taşı günümüzde mücevher sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Topaz taşı kullanılarak yapılan kolye, yüzük, küpe ve bileklik çeşitleri oldukça çeşitliliğe sahiptir ve talep miktarı da çok fazladır.

Topaz taşının bu sektöre girişi ise ilk defa 18. yüzyılda olmuştur. Brezilya topaz taşını ısıtarak pembe rengi elde eden bir kuyumcu sayesinde bu doğal taş sektöre hızlı bir giriş yapmıştır.

Topaz Taşının Özellikleri Nelerdir?

Doğada genellikle renksiz olarak bulunabilen topaz taşının sarı, mavi, gri, kırmızı ve kahverengi renkleri de bulunmaktadır. Sertlik derecesi sekiz olan topaz taşının kristalleri ise dörtgen şeklinde bulunmaktadır.

Elmasla aynı ağırlığa sahip olan yeryüzündeki tek doğal taş olan topazın şeffaf halinin ise elmastan ayırt edilmesi oldukça zordur. Topaz taşı Brezilya’dan sonra yoğun olarak Pakistan, Rusya, Sri Lanka, Çin ve Nijerya‘da da çıkarılmaktadır.

Topaz Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşların neredeyse tamamında olduğu gibi topaz taşının da belirli bir süre kullanıldıktan sonra temizlenmesi gerekmektedir. Vücudun negatif enerjini üzerine aldığı kabul edilen topaz taşının (özellikle tene temas ile) temizlenerek yani bir nevi sıfırlanarak tekrar kullanıma hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Topaz taşının temizlenmesi ise üç şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan ilki alan bir suyun içinde yaklaşık beş dakika yıkanması, diğerleri ise toprağın altında veya direk güneşi ışığında 24 saat bekletilmesidir.

Bir diğer önemli konu ise topaz taşının temizlendikten sonra kullanacak kişi haricindeki şahısların temasının olmaması, eğer başka bir şahıs bu taşla temas etmiş ise temizleme işlemi tekrar baştan aynı şartlarda uygulanmalıdır.

Topaz Taşının Daha Etkin Olması İçin Nasıl Kullanılmadır?

Topaz taşından daha etkili ve istenilen verimin alınabilmesi için mutlaka kullanan kişinin direkt olarak teni ile temas etmesi tavsiye edilmektedir. Topaz taşı negatif enerjileri ve vücudu olumsuz olarak etkileyen problemleri ancak temas ile üzerine alabilmektedir.

Bir diğer önemli konu ise topaz taşının görülmeyecek şekilde kullanılması ve başkalarının gözünden etkilenmemesi olmaktadır. Doğal taş uzmanları, topaz taşının özellikle boyun bölgesinde taşınmasının etkisini daha da arttıracağını söylemektedir.

Bazı uzmanlar ise birden fazla topaz taşının vücudun farklı yerlerinde taşınmasının, etkiyi katlayarak arttıracağını kabul etmektedir.

Topaz Taşı ile Astrolojinin İlişkisi Nedir?

Özellikle Hintli astrolojisi ile ilgilenenler, topaz taşının ayın evreleri (dolunay, hilal vb.) ile doğrudan ilişkisi olduğunu kabul etmektedir. Astrolojik haritalarında ayla ilgili problemleri çıkanlara bu taşın kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yay ve balık burcunda olanların ise özellikle en değerli taşların başında yer alan sarı renkli topaz taşını kullanmaları önerilmektedir. Ayrıca, topaz taşı yengeç burcunun enerji taşı oğlak burcunun ise tılsım taşı, başak burcunun enerji taşı ise mavi topaz olarak kabul edilmektedir.

Burçlara göre topaz taşının aşk ve sadakatin sembolü olduğu ve sorunların çözümünde yardımcı olduğu genel kabulü bulunmaktadır.

Topaz Taşının Faydaları Nelerdir?

Topaz taşının yaygın alarak kabul edilen birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; fiziksel ve ruhsal açıdan genel bir iyileştirici özelliği olması ve ruhsal problemler için özellikle şeffaf topaz taşın daha etkili olması, göz rahatsızlıklarından koruması ve hastalıkları iyileştirmesi, sezgi gücünü arttırması ve zihne açıklık sağlaması, sarı topaz taşının kas ve sindirim sistemine olumlu etkilerin olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, salgın hastalıklardan koruması ve iyileştirmesi ile iletişim zorluklarını gidermesi olarak sıralanabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here