Ana sayfa Doğal Taşlar Sodalit Taşı Nedir? Sodalit Taşının Faydaları Nelerdir?

Sodalit Taşı Nedir? Sodalit Taşının Faydaları Nelerdir?

152
0
PAYLAŞ
sodalit taşı

Sodalit taşı, yay burcunun sembolü olarak kabul edilen ve çivit mavisi rengine sahip olan değerli ve doğal bir taştır. Bir alüminyum silikat minerali olmasından ötürü, magmatik kayaçlarda bulunmaktadır. Görünüşü açısından Lapis taşına benzemektedir, bu yüzden çoğu zaman Lapis taşıyla karıştırılmaktadır.

Sodalit İsmi ve Çıkarıldığı Yerler

Sodalit, sodyum mineral içeriğinden dolayı bu ismi almıştır. Mavi rengin hakim olduğu taş üzerinde, beyaz renkte çizgiler veya beneklere rastlanmaktadır. Çok az olmasına karşın, içeriğinde bazen Lapis veya pirite rastlanabilmektedir. Sodalit’i Lapis’ten ayıran en önemli özellik, üzerindeki beyaz renkli oluşumlardır.

Yunanca ‘Sodalit’ kelimesinden gelen taşın adı, anlam olarak tuz taşı anlamını taşımaktadır. Yunanca’da tuz anlamına gelen ‘Soda’ ve taş anlamına gelen ‘Liton’ kelimelerinin birleşimiyle Sodalit adı bu taşa verilmiştir. Sodalit, çok miktarda tuz içerdiğinden dolayı bu ismini almıştır. Sodalitin bileşimindeki bu yüksek seviyeli tuz, onu mineral yapan şeydir.

Brezilya ve Kanada’da çıkarılan bu mineralin Amerika, Romanya, Rusya, Fransa, Myanmar ve Hindistan gibi bölgelerde de bulunabilmektedir. Türkiye’de Sodalit taşının çok ender çıkarıldığı bilinmektedir.

Sodalitin Kullanım Alanları

Sodalit, genellikle heykel ve dikilitaş gibi oyulmuş parçalarda yer alan bir mineraldir ve kullanım alanı da bu tür sanatlar ile değerlendirilmektedir. Kaya taşı sertliğinde olmaması nedeniyle, takı yapımında da değerlendirilmektedir.

Alternatif tıp kaynaklı bazı rahatlama metotlarında Sodalit taşının tercih edildiği görülmektedir. Çünkü bu taşın konsantre olma konusunda insanlara yardımcı olduğu düşünülmektedir. Meditasyon, masaj gibi farklı alanlarda alternatif tıbba yardımcı bir öğe olarak tercih edilebilmektedir.

Tarihte Sodalit Taşı

Koyu mavi mineralli bu taş, Grönland’da 1806 yılında keşfedilmiştir. Sodalit taşının keşfinden sonra bile, 1891 yılına kadar değerli bir taş olarak takdir görmemiştir. Kanada’nın Ontario eyaletinde büyük bir Sodalit madeni bulunmasından sonra, taşa olan önem gittikçe artmıştır.

Sodalit mineral taşları her zaman koyu mavi renkli değillerdir. Sodalit rengi gri, mor, turuncu veya sarı olabilir ya da hiçbir renge sahip olmayabilirler. Koyu mavi mineralli olan taşların çoğu turuncu bir flüoresansa sahiptir. Sodalit taşlarının bazıları menekşe renk tonuna sahip olabilir ve genellikle beyaz lekeler ve damarlar sayesinde ayırt edilebilirler.

Sodalit Taşının Faydaları

Sodalit taşının konsantre olma konusunda insanlara büyük yararı dokunmaktadır. Ayrıca boğaz rahatsızlıkları, boğaz iltihaplanması gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Depresyon gibi sorunların çözümü olarak görülür ve kişinin gerçeklikle bağ kurması konusunda tercih edilir. Zihinsel anlamda taşın etkileri daha kuvvetlidir, bu nedenle Sodalit taşını kullanan kişilerin zihinsel anlamda etkileri algılamaları çok daha kolay olacaktır.

Duygu ve düşüncelerinizi ifade etme, konsantre olma, çekingenliğin bastırılması gibi psikolojik tedaviler için kullanılabilmektedir. Ayrıca yolculuk esnasında mide bulantısı çekiyorsanız, bu taşı kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

Sodalit Taşı ve Çakra

Hindu inanışına göre, Sodalit taşı boğaz çakrası olarak adlandırılan Vishuddha ile bağlantılıdır. Yaratıcılık ve kendini ifade etmek gibi durumlar, boğaz çakrasından yayılmaktadır.

Kalp ve boğaz gibi bölgelerde Sodalit’in çakrayı çalıştırma konusunda oldukça faydalı olduğu düşünülmektedir. Güçlü titreşimler, çakraların tamamı arasındaki enerjinin akışını sağlamak için boğaz çakrasının açılmasını kolaylaştıracaktır. Sodalit’in kullanımı, çakralar arasında sağlıklı bir enerji akışı ve dengeyi kolaylaştırabilir.

Sodalit özellikleri de Üçüncü Göz çakrasına faydalıdır. Sodalit, Üçüncü Göz çakrasında kullanıldığında mantıklı ve net düşünmeyi kolaylaştırmaktadır. Mantık ve doğru düşünmeyi geliştirdiğinden, iç huzurun daha kolay sağlanmasına etki edecektir. Sodalit’ten yapılan takıları boğaz ve kaş hizanıza yakın yerlerde kullanırsanız, çakraların açılmasını sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here