Ana sayfa Doğal Taşlar Necef Taşı Nedir? Necef Taşının Faydaları Nelerdir?

Necef Taşı Nedir? Necef Taşının Faydaları Nelerdir?

1903
0
PAYLAŞ
necef taşı, necef taşı nedir, necef taşı nerede bulunur, necef taşı özellikleri, necef taşı faydaları, kaya kristali, aşt taşı
necef taşı, necef taşı nedir, necef taşı nerede bulunur, necef taşı özellikleri, necef taşı faydaları, kaya kristali, aşt taşı

Kristal kuvars taşı olarak da bilinen necef taşı sert bir yapıya sahip olan ve katı mineral grupları içerisinde yer alan bir taş türüdür. Dünya çapında bakıldığı zaman geniş bir alana yayılmış olan necef taşı yer kabuğunun yaklaşık %10‘luk bir kısmında bulunur.

Görünüş açısından genellikle altıgen şeklinde olan bu taş türünün içerisinde donmuş su damlasının bulunuyor olması ve taşın kırılma gibi bir durumunda tekrar suya dönüşüyor olması taşı ilginç kılan özelliklerden bir tanesidir.

Silikon ve oksijenin birleşiminden oluşan kristal kuvars taşı yüzyıllar boyunca hastalıkları tedavi etmede ve büyü gibi mistik ritüellerde kullanılmıştır. Kristal kuvars teriminin çok geniş bir alanda bir çok taş türünü içine aldığı bilinir. Bu taş türleri arasında Ametist, Kan Taşı, Sitrin taşı ve Krizopraz taşlar bulunur.

Ancak her biri kendi doğal yapısını bularak kristal kuvars taşından ayrılmıştır. Şeffaf renkte olan necef taşına kaya kristali adı verilirken pembe renkte olan necef taşına ise aşt taşı adı verilmiştir.

Necef Taşı Özellikleri Nelerdir?

Adını Irak ülkesinde yer alan bir şehir olan Necef şehrinden alan necef taşının en bilinen özelliği o bölgede senenin belirli dönemlerinde yağan dolunun dağ oluklarından geçerken sertleşerek taş dönüşmesinden kaynaklı olarak bu adı aldığıdır.

Oluşum şartlarının bir hayli zor olduğu necef taşı o dönemlerde mucizevi bir taş olarak adlandırılmıştır. Şeffaf bir görüntüsü olan bu taşın cama benzeyen bir hali olsa da camdan çok daha sert bir minerale sahiptir.

İçerisinde donmuş su damlasının bulunuyor olması yöre halkının taşın içerisinde doğanın enerjisini taşıdığına inanmalarına neden olmuştur. Necef taşına bakmanın Kabe‘ye bakmak gibi önemli bir mistik duygu uyandırdığına inanıldığı için hem maddesel açıdan hem de dini açıdan oldukça büyük bir özelliği bünyesinde barındırır. Adı kristal kuvars, dağ kristali ve bilimum farklı şekilde anılsa da bu taşın oluşum koşulları sebebi ile bireye huzur ve refah verdiği inancı hala hüküm sürmektedir.

Necef Taşı Faydaları Nelerdir?

Necef taşının faydalarına bakıldığı zaman en büyük faydasının bireyin etrafındaki kötü enerjiyi dağıtarak pozitif enerjiyi bünyesine dahil ettiği bilinir. Necef taşı mistik açıdan önemli bir taş olup çoğu kişinin ruhsal dengesinin sağlanması ve iç huzurun bulunabilmesi açısından önem arz eder.

Diğer faydalarına bakıldığında zihinsel açıdan konsantrasyon algısının güçlenmesinde, canlılık ve güç kayıplarına engel olunmasında, beyin fonksiyonlarını uyararak duygusal dengeleyici rol üstlenmede, telsiz ve cep telefonları gibi radyasyon yayan cihazların yaydığı bu radyasyonu vücuttan atmada, migren, baş ağrısı ve grip gibi rahatsızlıkların kolay bir şekilde geçmesinde, göz sağlığı açısından kartal gözü gibi keskin gözlere sahip olmada, kan dolaşımını ve sindirim sistemini stabilize etmede, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili bir rol oynadığı söylenebilir.

Necef taşının birbirinden farklı alanlarda çok fazla faydası olmakla birlikte bilinmeyen bir çok özelliği de bulunur. Örnek verilmesi gerekirse kristalin kötü enerjiyi dışarı attığı ve pozitifi enerjiyi bireyde topladığı bilinen bir faydası olmakla birlikte taşın çok fazla bireyin yanında durması enerjisinin tükenmesine ve tam tersi etki yapmasına neden olabilmektedir.

Temizlenen kristale başka birinin dokunmasına izin verilmemesi taşın negatif enerjiyi içerisine toplamaması açısından önemli olup dikkat edilmesi gereken etmenlerden bir tanesi olarak yer alır.

Necef taşı ilk dokunulduğu zamanlarda dokunan kişinin enerjisine alışık olmadığından ötürü geçici süreliğine baş ağrısı yapabilmekte ancak alışıldıktan sonra bireye huzur ve refah getirmektedir. Kristalin ametist taşının yanına bırakılması içerisine dolan kötü enerjinin temizlenmesi açısından yeterli olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here