Ana sayfa Doğal Taşlar Magnezyum Taşı Nedir? Magnezyum Taşının Faydaları Nelerdir?

Magnezyum Taşı Nedir? Magnezyum Taşının Faydaları Nelerdir?

152
0
PAYLAŞ
magnezyum taşı, magnezyum, magnesium stone, magnesium

Bir mineral olan magnezyum, insan vücudu için çok önemlidir, kemiklerin yapısında ve kaslarda, kanda bulunmaktadır. Vücutta ortaya çıkacak olan magnezyum eksikliği birçok rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Magnezyum eksikliği olan kişilerde en fazla, yorgunluk, sık oluşan kramplar, halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı, hafıza zayıflığı, öğrenme güçlüğü, kalp rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği gibi hastalıklar görülmektedir.

Magnezyum eksikliğine, fazla alkol tüketmek, tansiyon ilaçları kullanmak, spor yaptıktan sonra kötü beslenme alışkanlığının olması, yaşın ilerlemiş olması neden olabilmektedir.

Fazla Magnezyum Zararlı Mı?

İnsan vücudunda magnezyum eksikliğinin zararlı olabildiği gibi magnezyum fazlalığı da zararlıdır. Magnezyum eksikliği çeşitli sağlık problemlerinin görülmesine neden olabilirken, fazlalığı da sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Vücut sistemleri oluşan magnezyum fazlalığını dışarı atabilir, ancak kalsiyum eksikliği gibi durumlar magnezyum oranının artmasına neden olur ve kalp rahatsızlıklarının görülmesi, bitkinlik, depresyon, böbrek hastalıkları, hafıza zayıflığı gibi sağlık sorunlarının görülmesine neden olur.

Magnezyum Hangi Besinlerde Var

Magnezyum Türk mutfağında günlük kullanılan birçok gıda maddesinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu ürünler arasında, çikolata, kakao, fındık, fıstık, mercimek, nohut, fasulye, balık, midye, karides, patates, portakal gibi meyve ve sebze ürünleri, deniz ürünlerinde bol bulunmaktadır.

Sağlıklı bir insanın günlük olarak ihtiyaç duyduğu magnezyum oranı 300 mg kadardır. Magnezyum ihtiyacı çeşitli gıdalardan karşılanabildiği gibi tablet ilaçlar ile de alınabilmektedir. Magnezyum takviyesi ile sağlıklı bir yaşam, güçlü hafıza, güçlü kaslara sahip olunabilir.

Magnezyum Elementi

Magnezyum bir metal elementtir. Gümüş rengindedir ve çeşitli metallerde alaşım olarak karıştırılarak kullanılmaktadır. Magnezyum simgesin Mg ve birim atom ağırlığı 24,312 atom numarası ise 12’dir.

Metaller arasında en hafif metaldir. En hafif metal olduğu için toz halinde bulunduğunda daha çabuk yanmaktadır.

Kullanım Alanları

En hafif metal özelliğine sahip olan magnezyum, sanayide birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle fotoğraf makinelerinin flaş kaplama ve gövde kaplamalarında, işaret fişeklerinin yapımında, yangın bombalarında ve birçok teknolojik ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Alüminyumdan daha hafif olduğu için füze ve uçak imalatında tercih edilmektedir.

Magnezyum Taşının Faydaları

İnsan sağlığı açısından magnezyum çok önemlidir. Vücutta enerji üretimi için önemli bir rol oynar. Magnezyumun faydaları arasında, kalp, karaciğer, beyin ve böbrek yapılarının sağlıklı olması için gerekli olan yapının oluşması ve enerji sağlama faydaları bulunmaktadır.

İnsan vücudunda gerekli ve önemli olan on bir mineral arasında yer almaktadır. Vücut çoğunlukla ihtiyaç duyduğu magnezyum üretimini kendisi yapabilmektedir. Vücutta magnezyum eksikliği hissedildiğinde çeşitli gıda maddeleri ile bu ihtiyaç karşılanabilmektedir.

Magnezyum seviyesinin istenilen düzeyde olması, cildin parlak ve düzgün olmasını, tırnakların güçlü olmasını, saçların daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Kemiklerde kalsiyumun düzenli dağıtılmasını sağlar. Proteinlerin kana geçmesini, kasların güçlenmesi, sinir sisteminin düzenlenmesini sağlar. En büyük sağlık sorunlarımızdan olan stresin neden olduğu çok sayıda hastalığın iyileşmesi için iyi gelmektedir.

Kalbi koruduğu ve migren ağrılarının hafifletilmesi için iyi geldiği bilinmektedir. Gevşetici özelliği ile kaslarda oluşuna gerilmelerinin hızla giderilmesini sağlayarak gevşemişini ve sindirim sistemi, iskelet sistemi kaslarının esnekliğini artırır. Her yaş aralığında ihtiyaç duyulan magnezyum oranı farklılık göstermektedir.

10 yaşına kadar 150 mg ile 250 mg arası, 11 yaş ile 18 yaş arası 300 mg – 400 mg, yine erişkinlerde de 300 -400 mg magnezyum alınabileceği tavsiye edilmektedir. İnsanlar bu ihtiyacı, ıspanak, dil balığı, muz, yağlı peynir çeşitleri, toz kakao gibi ürünlerin tüketilmesi sayesinde karşılayabilecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here