Ana sayfa Doğal Taşlar Kaplan Gözü Nedir? Kaplan Gözünün Faydaları Nelerdir?

Kaplan Gözü Nedir? Kaplan Gözünün Faydaları Nelerdir?

632
0
PAYLAŞ
kaplan gözü, kaplan gözü taşı, kaplan gözü taşı faydaları, kaplan gözü taşı özellikleri, kaplan gözü taşının faydaları
kaplan gözü, kaplan gözü taşı, kaplan gözü taşı faydaları, kaplan gözü taşı özellikleri, kaplan gözü taşının faydaları

Kaplan gözü, oldukça estetik ve şık görünümlü bir doğal taştır. Erkek ve kadın ayırt etmeksizin pek çok takının yapımında kaplan gözü taşı kullanılabilir. Kaplan gözü taşı, Avustralya ve Asya kıtaları başta olmak üzere pek çok yerde çıkarılabilen bir taştır.

Aynı zamanda Afrika kıtasının da birçok yerlerinde çıkarılır. Kullanıldığı alanlar ise genel olarak süs eşyası ve takı yapımıdır. Özellikle takı yapımında kullanılan kaplan gözü taşı, tesbih üretiminde de oldukça sık kullanılan bir doğal taştır. Aynı zamanda bu doğal taşın insana iyi gelen pek çok özelliğinin de olduğu bilinir.

Şifalı taşlar arasında da sayılan kaplan gözü taşının, pek çok sağlık sorununa da iyi geldiği düşüncesi hakimdir. Öte yandan ruhsal anlamda da cesaret verici ve insanın şahsına özgüven sağlayıcı özellikler taşıdığı söylenir.

Hatta sırf duygusal etkilerinin son derece yoğun olmasından kaynaklı birbirine karşı duygusal anlamda bağ hisseden kişilerce de sıklıkla tercih edilen bir armağandır. Kaplan gözü taşı Astroloji ile de bağdaştırılır. Pek çok burç ile uyumlu olduğu dilden dile dolaşan bir efsanedir.

Kaplan Gözü Taşı Özellikleri Nelerdir?

Opak bir görünüme sahip olan kaplan gözü, aynı zamanda kuvars grubu bir taşın özelliklerini gösterir. Bu taşın içerisinde beyaz çizgiler bulunmakla beraber taşın rengi ağırlıklı olarak sarı ve az miktarda altın rengine çalan kahverengi tonlarıdır.

Öte yandan bu taş çok da mat olamamakla beraber aşırı parlak olmadığı da söylenebilir. Ancak yine de kendine has bir parlaklık barındırır ve hareket ettirildikçe kendi renk tonları dahilinde farklı farklı renklere bürünme özelliğini taşır.

Bunlara ek olarak bu taşın son derece ipeksi bir dokuya sahip olduğu da söylenebilir. Doğada yaşayan gerçek kaplanların göz rengine oldukça benzediğinden ve camsı bir yapıya sahip olduğundan dolayı bu isim uygun görülmüştür.

Her taşın bir sertlik derecesi vardır ve bu taşın sertlik derecesi yedi olarak belirlenmiştir. Duygulara oldukça yoğun etki eden bir taş olduğu bilinmekle beraber hem duygusal hem de ruhsal anlamda çok sayıda faydası olduğuna inanılır.

Kaplan Gözü Taşı Faydaları Nelerdir?

Kaplan gözünün hem ruhsal hem de bedensel anlamda faydaları doğal taşlara merak duyan pek çok insan tarafından bilinir. Duygusal anlamda insan ruhunu dinginleştirme ve dengeleme potansiyeline sahip bir taştır.

Bu yönüyle düşünüldüğü zaman insanda bulunan kaygı bozuklukları ve depresyonlara da iyi geldiğini söylemek mümkündür. Aynı zamanda zarar veren düzeydeki aşırı heyecanı ve yoğun şekilde hissedilen korkuyu da yatıştırma konusunda oldukça etkilidir.

Ancak kaplan gözü taşının bir şeyi düzeltmekten ziyade bir şeyleri korumaya yönelik işlevi daha yoğundur. Dolayısıyla kaplan gözü taşı önleyici bir nitelik taşır. Aynı zamanda ağrılara da adeta bir ağrı kesici ilaç gibi etki ettiği ve bu etkinin çok çabuk gerçekleştiği bilinir.

Kaplan gözü taşının sadece bu ağrıyan bölgenin üstünde yer alıyor olması dahi ağrının dindirilmesi veya azaltılması açısından yeterlidir. Buna ek olarak bu taşın cesareti şaşırtıcı düzeyde artıran bir etkisi de vardır.

Depresyon hastalıklarına iyi geliyor olmasının bir sebebi de bu durumdur. Taş, kişiye adeta bir yaşama sevinci ve bazı şeyleri başarabileceğine dair cesaret vererek kişinin hayata daha olumlu bakmasına yardımcı olacaktır.

Öte yandan eklem ağrıları, romatizma ve kas ağrısı gibi problemler de kaplan gözü taşı sayesinde oldukça etkin bir şekilde çözüme kavuşur. Tüm bunların yanında bu taşın kalp ve damar sistemi rahatsızlıklarına da ilaç gibi geldiği pek çok kişi tarafından bilinir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here