Ana sayfa Doğal Taşlar Firuze Taşı Nedir? Firuze Taşının Faydaları Nelerdir?

Firuze Taşı Nedir? Firuze Taşının Faydaları Nelerdir?

3141
0
PAYLAŞ
firuze taşı, firuze taşı faydaları, firuze taşının faydaları, firuze taşı özellikleri, turkuaz taşı, turkuvaz taşı
firuze taşı, firuze taşı faydaları, firuze taşının faydaları, firuze taşı özellikleri, turkuaz taşı, turkuvaz taşı

Firuze taşı nedir? Firuze taşının özellikleri nelerdir? Firuze taşının faydaları nelerdir? Firuze taşının insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Bazı taşların içeriğinde bulunan bileşenlerin ruha, strese ve nazara iyi geldiği düşünülür. Antik ve orta çağ döneminden itibaren kullanılan bu taşlar genellikle uzun yıllar doğada kalan yapılardan oluşur. Günümüzde kolye, küpe, boncuk ya da giysi aksesuarı olarak bulundurulan bu taşlar ticari amaç için de işlenebiliyor.

Firuze taşı da bu taşlardan bir tanesi olmakla birlikte oldukça değerli ve pahalı bir taştır. Faydaları ve görünüşü sebebi ile değer taşıyan bu taşın, piyasada sahteleri de bulunur. Kimyasallar yolu ile aynı görünüm kazandırılan sahte firuze taşları yalnızca aksesuar ve takı olarak kullanmak isteyenlere hitap eder. Firuze taşı özellikle değerli mücevherler üzerinde sık kullanılır ve ithalat ya da ihracat konusunda yüklü tutarlar kazandırır.

Firuze Taşı Özellikleri Nelerdir?

Firuze taşı turkuaz renklerde oldukça güzel görünümlü bir taştır. Opak ve mavi – yeşil tonlarında görüldüğü de olur. Firuze taşı maliyetli olduğu için sentetik olarak da üretilmektedir.

Dolayısıyla sentetik firuze taşları gerçek taşların değerini sarsıntıya uğratmıştır. Hatta bu sentetik firuze taşları uzmanlar tarafından dahi gerçeklerinden ayırt edilemeyebiliyor. Nazara karşı koruduğu düşünülen firuze taşı özellikle bileklik ve kolye olarak sıkça kullanılır.

Eski çağlarda bebeklerini kötü ruhlardan korumak isteyen anneler çatal iğnelere geçirilmiş firuze taşlarını kundaklara takarlardı. Turkuaz taşı ismi ile de bilinen firuze taşı aynı zamanda barışı simgeler.

Eski toplulukların barış imzalamak için birbirlerine bu taşı hediye ettikleri bilinir. Bilim insanları bu taşın vücuda temas etmesi gerektiğini ve bilinenin dışında da faydaları olduğunu belirtiyor. Hatta bu taştan yapılmış olan tesbihlerin çoğu özel koleksiyonlarda saklanıp açık artırım şeklinde satışa çıkarılıyor.

Bu taş ile ilgili olarak HZ. Muhammed’e göre parmağında firuze yüzük taşıyan ve ellerini açıp dua eden kimselerin dileklerini Allah geri çevirmezdi. Ayrıca İmam Sadık’a göre de firuze taşından yüzük takan el asla fakirlik görmezmiş.

Firuze Taşı Faydaları Nelerdir?

Nazardan koruduğuna inanılan firuze taşı yüzyıllar boyunca insanların takılarında yer aldı. Ticareti yapılmadan önce hanelerde de safi taş olarak bulundurulduğu bilinirdi. Yine eski çağlarda kemer tokası yapılan firuze taşlarının bağışıklık sistemine faydalı olduğu bilim insanları tarafından da kanıtlandı.

Bunun yanında kişiye huzur ve dinginlik veren firuze taşları özellikle stres altında çalışanlara tavsiye edilir ve kullandırılırdı. Asi ve yaramaz bebekler için firuze taşından yapılan bileklikler günümüzde de bu özelliği için hala kullanılmakta. Bedene temas etmesinin önem arz ettiği bilinen bu taş, öksürüğe de iyi gelmektedir.

Kronik astım hastaları üzerinde etkileri görünen bu taşı pek çok öksürük hastasının tedavisinde de kullanmaktadır. Özellikle kaygılı ve karar verme güçlüğü çeken insanların kullanması uzmanlar tarafından da tavsiye edilir. Çünkü bu taş karar verme gücünü kuvvetlendirerek kaygıyı ortadan kaldırır.

Hatta bilge kişilerin firuze taşlarından yardım aldıkları günümüze kadar gelen bir söylemdir. Uzmanlar sınav stresi yaşayan çocukların ve gençlerin bedenlerine değecek bir firuze taşına ihtiyaçları olabileceğini de söylemekteler. Kemik erimesi görünen hastalar üzerinde de faydalı etkileri gözlemlenmiştir. Pek çok ekolojik tedavi merkezinde bu hastalar için firuze taşı tedavi amaçlı kullanılır.

Yüksek ya da düşük tansiyon problemi yaşayan insanların özellikle bu taşı taşımaları son derece önemlidir. Çünkü beden dengesini sağlayan bu taş yüksek ya da düşük tansiyon problemlerini de büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Günümüz teknolojileri sayesinde işlenebilen firuze taşı artık çok çeşitli takılarda kullanılabiliyor. Uzmanlar vücuda değmesi için özellikle kolye, bileklik ya da yüzük olarak kullanılmasını tavsiye ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here