Ana sayfa Doğal Taşlar Ametist Taşı Ametist Taşı Nedir? Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

Ametist Taşı Nedir? Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

1354
0
PAYLAŞ
ametist taşı, ametist taşı özellikleri, ametist, ametist kolye, ametist tesbih, ametist taşı faydaları, ametist taşının faydaları, ametist taşı nerede bulunur, ametist özellikleri, ametist faydaları, ametist çıkarıldığı bölgeler, ametist kristali
ametist taşı, ametist taşı özellikleri, ametist, ametist kolye, ametist tesbih, ametist taşı faydaları, ametist taşının faydaları, ametist taşı nerede bulunur, ametist özellikleri, ametist faydaları, ametist çıkarıldığı bölgeler, ametist kristali

Ametist taşı mitolojide sarhoş etmeyen anlamına geliyor. Aynı zamanda kişiye mutluluk, huzur ve canlılık veren bir taştır. Canlılık vermesinin nedeni ise ametist taşının enerji yüklü olmasındır.

Daha çok insanlar bu taşı üstlerinde takı olarak taşımayı tercih ediyorlar. Şifalı taşlar kategorisinde değerlendirilen ametist taşı son derece güzel bir görünüme sahip bir taştır.

Taşın insanlar üzerinde birçok farklı etkisi olması bu taşı aranan ve özellikle de takı sektöründe çok kullanılan bir taş haline gelmesini sağlamıştır. Takı sektöründe kullanıldığı parçalar kolye, yüzük, küpe ve bilezik olarak değerlendiriliyor.

Ametist taşının farklı renkleri de bulunuyor. Bu renkler arasında en güçlü renk ise mor renkli olan çeşididir. Taş mor rengini demir madeninden alıyor ve silisyum dioksit bileşimi olarak ortaya çıkıyor. Bu taşın genelde pembe kuvars ile kullanılması tavsiye ediliyor.

Ametist Taşı Özellikleri Nelerdir?

Ametist taşının birçok farklı özelliği bulunuyor. Son derece asil ve insanı çeken bir cazibeye sahip olması ametist taşını özel kılan özellikleri arasında yer alıyor.

İnsanların taş olarak gördüğü ancak taştan çok daha fazlası olan ametist birçok iyileştirici ve insanı ferahlatıcı özelliğe sahiptir. Doğal taşlar arasında insanların en çok ilgisini çeken taş olması ametist taşını en çok aranan taşlar arasına sokuyor.

Mor, mor-mavi, eflatun gibi farklı renk tonlarında bulunan bir taştır. Işık altında etrafına ışıltılar saçması daha fazla cazibe merkezi olmasını sağlıyor. Ametist taşı akıl taşı, aşk taşı olarak da bilinir.

Aynı zamanda mor yakut ya da mor necef gibi isimlere de sahiptir. Bu taşı daha çok huzur arayan kadınlar üstlerinde taşımayı tercih ediyorlar.

Birçok özelliği bulunan bu taşın faydası da özelliği de oldukça fazladır. Sadece takı olarak kullanılmadığı gibi birçok aksesuarın ve dekorasyon ürünün de yapımında kullanılan bir taş olduğu söylenebilir.

Ametist Taşı Faydaları Nelerdir?

İnsanları cezbeden ve görüldükleri ilk anda kendilerine çeken ametist taşının insan sağlığı açısından birçok farklı faydası vardır. Faydalarına göz atıldığında huzurdan yoksun olan ve stres yükü altında olan insanların en çok ilgi gösterdiği taş olduğu söylenebilir.

Bu taşların en belirgin özelliği de insanları radyasyon etkilerinden ve negatif enerjiden koruyor olmasıdır. Bu yüzden bilgisayar ve telefon gibi teknolojik cihazlarla çok yoğun olarak haşır neşir olan insanların ametist taşını yakınlarında ya da bulundukları odada bulundurmaları gerekiyor. Bu taş gözleri hassas olan insanlar için de çok iyi bir taştır.

Gözlere iyi gelen yapısı nedeniyle göz rahatsızlığı çeken insanlara iyi geliyor. Bu taşı üstünüzde taşıdığınızda bedeninizdeki fazla elektrik yükünü azaltarak ve beynin çalışma kapasitesini de arttırmış olursunuz.

Kalp rahatsızlıkları için mutlaka taşınması gereken bir doğal taştır. Sürekli üstte taşındığında bir zaman sonra insanın kanını temizler ve alerjik durumlara karşı insanları korur.

Günü huzursuz geçiren insanlarda öfkeyi yatıştıran ve kişiye huzur veren bir yapısı vardır. Sinir hastası olan insanlar için çok önemli bir taştır.

Ametist Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Göründüğünden çok daha fazla işe yarayan ametist taşı çok farklı çeşit ve renktedir. Ametist taşı renk olarak doğada farklı formlarda bulunabiliyor.

En çok bilinen ametist rengi mor olandır. Mor ve mavi karışımı olarak da bulunuyor. Aynı zamanda eflatun rengine de rahatlıkla rastlanabiliyor.

Ametist taşını doğal olarak satın alıp kullanabileceğiniz gibi işlenmiş olarak da tercih edebilirsiniz. İşlenmiş halleri daha çok takılarda kullanılan halidir. Doğal olarak satılan ametist taşları ise evlerin salonlarına ya da iş yerlerinde dekorasyon ürünü olarak kullanılıyor.

Ametist Taşı Nerede Bulunur?

Ametist taşı dünyanın ve türkiyenin birçok bölgesinde bulunur. Türkiye’de ametist taşı çıkartmak için sadece 1 adet ruhsatlı ametist madeni bulunmaktadır. Türkiye’de ki ametist maden ocağı balıkesir’in dursunbey ilçesinde bulunmaktadır. Ametist taşının bulunduğu yerler şunlardır;

  • Brezilya: Minas Gerais, Rio Grande do Sul, Bahia and Maraba bölgelerinden çıkmaktadır.
  • Kanada: Thunder Bay bölgesinden çıkmaktadır.
  • Uruguay: Uruguay’ın birçok bölgesinden çıkmaktadır.
  • Afrika: Zambia ve Namibia bölgelerinden çıkarılmaktadır.
  • Amerika Birleşik Devletleri: Main, Pensilvanya, Montana, Kuzey Karolina ve Kolorado bölgelerinde ametist bol miktarda çıkmaktadır.
  • İtalya: Çokça çıkmaktadır.
  • Almanya: Çokça çıkmaktadır.
  • Türkiye: Balıkesir-Dursunbey, Ordu-Fatsa, Yozgat-Şefaatli, Çanakkale-Lapseki, Ordu-Gölköy ve Giresun-Şebinkarahisar bölgelerinde ametist taşı çıkarılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here