Ana sayfa Doğal Taşlar Akik Taşı Akik Taşı Nedir? Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Akik Taşı Nedir? Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

745
0
PAYLAŞ
akik taşı, akik taşı özellikleri, akik taşı faydaları, akik taşı nedir, akik taşı çeşitleri nelerdir, agat taşı, çubuk agat taşı, agate, achat
akik taşı, akik taşı özellikleri, akik taşı faydaları, akik taşı nedir, akik taşı çeşitleri nelerdir, agat taşı, çubuk agat taşı, agate, achat

Akik taşı nedir? Akik taşının özellikleri nelerdir? Akik taşının faydaları nelerdir?

Doğada kendiliğinden meydana gelmiş, fosilleşmiş kalıntıların eserleri olan doğal taşların şifalı oldukları bilinir. Bu yüzden birçok kişi takı olarak ya da evinin bir köşesinde sağlık ve huzur için mutlaka doğal taş barındırır.

Akik Taşı Özellikleri Nelerdir?

Akik taşı’nın temel oluşum bileşeni Sİ02’dir. Akik taşı farklı renk ve özelliklerle karşınıza çıkabilir. Akik taşları kuvars olarak bilinen taşlar arasında yer alır. Diğer bir adı ise agat taşı, agate ya da achat taşıdır.

Geçmişi çok eski olmasına rağmen günümüze kadar varlığını korumayı başarmış ve halen Karadeniz bölgesi ve civarlarında elde edilebilen doğal taş çeşididir. Aksesuar olarak da kullanılan bu taşların içerisinde en şifalı olarak bilineni akik taşıdır. Sert yapısı ile ışık geçirgenliği yüksektir.

Akik taşı olumsuzlukları çekmesi ile şifa verdiğine inanılır. Bu yüzden ara ara temizlenmesi ve arındırılması gerektiği de bilinir. Temizlik işlemi yaklaşık olarak 1,5 saat civarında akan su altında tutmak ya da güneş altında bırakmaktır. Böylece taşın kendini yenilediğine inanılır.

Müslüman âleminin de gözde taşlarından birisidir. Bunun sebebi ise Hz. Muhammed (S.A.V) efendimizin de yüzüğünün akik taşı ile yapılmasından dolayı büyük önem taşır.

Bütün şifasına rağmen ücret olarak da makul fiyattadır. Özellikle tesbih olarak yaygın kullanılır. Yakın arkadaşlarınıza, ailenize, akrabalarınıza verebileceğiniz kalıcı ve faydalı bir hediye çeşidi de olabilir. Takı takmaktan hoşlanan birisi için geri çeviremeyeceği özelliğe sahip akik taşı, kullanan kişilerde de oldukça olumlu etkiler yaratır.

Akik Taşı Faydaları Nelerdir?

Şifa eşiği fazla olan bu taş ile kişiler hem fiziksel hem de psikolojik olarak yarar sağlamaktadır. Akik taşının içerisinde yer alan mineraller sayesinde kişileri rahatlatmakta ve etkisini arttırmaktadır.

Bu yüzden takı tasarımında hem ucuz olması hem de şifalı olması sebebi ile oldukça fazla kullanılır. Talep gören bir ürün olması sebebiyle de ev ve iş dekorasyonlarında da yerini almış durumda.

Deriye temas etmesi halinde kişideki gerginliği alır ve sıcaklamış hissi verir. Ağrı seviyesi yüksektir. Oluşmuş küçük ağrılara müdahale etmek için kullanılır.

Hamile kadınlarda özellikte kullanımı tavsiye edilir. Kemik sağlığını koruma da, diş sorunu yaşayanlara iyi geldiği de bilinir. Sinirli yapıya sahip olan kişiler içinse terapi niteliğindedir. Sakinleştirir ve yatıştırır.

Akik taşı kullanan kişilerde kendisine iyi geleceği bilinci olmasından dolayı psikolojik olarak güven hissi verir. Sınav sırasında heyecanı bastırmak için de tercih edilir.

Akik taşı çok yönlü faydalı bir taş olup herkesin rahatlıkla kullanabileceği özelliktedir. Cebinizde bile taşımanız halinde faydasını mutlaka göreceksinizdir.

Doğal taşların doğal oluşumu nedeniyle birçok rahatsızlığa iyi gelmesi sebebiyle kişilerin akik taşını yanında bulundurması gerektiğinin işareti niteliğindedir.

Akik Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Akik taşı tam olarak sekiz çeşit renk içerir. Her biri ayrı tasarım harikasıdır. Doğal olarak ebruli yapıya sahip olması kullanım fazlalığı da yaratır.

Bu sekiz renk ikişer gruplamalar halinde oluşur. Sarı beyaz, açık mavi, bakır, kızıl, gül rengi, siyah, krem, beyaz gibi renk karışımlarından meydana gelir. Doğal akik taşı rengi mat olur. Fakat işlenmesi ile bazı akik taşlarda parlama meydana gelir.

En rağbet gören renklerden biri de zümrüt yeşili rengidir. Takılarda özellikle karşınıza çok çıkar. Dizi setlerinde de kullanılır. Karadeniz kıyılarından çıkmasının yanı sıra en iyi akik taşının yemenden çıktığından söz edilir.

Akik taşlarından en iyi olanı ise gül rengi olanıdır. Hangi renk olursa olsun akik taşlarının bütün özellikleri aynıdır. Hepsi ayrı ayrı şifa kaynağıdır. Düzgün koşullarda muhafaza edildiği ve temizlenme işlemleri gerçekleştirilmesi halinde şifa dağıtmaya devam edecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here